Nowe odcinkowe pomiary prędkości do 15 czerwca. Kierowcy muszą znać te liczby

Nowe odcinkowe pomiary prędkości do 15 czerwca. Kierowcy muszą znać te liczby

CANARD rozbudowuje system kontroli prędkości. Nowe OPP i fotoradary oznaczają, że kierowcy muszą uważać nie tylko na chwilową prędkość, ale też na średnią z całego odcinka.

przez Piotr Lewandowski

15 czerwca 2026 roku to ważna data w kalendarzu kierowców. Zgodnie z informacją opublikowaną przez CANARD w ramach projektu KPO, właśnie do tego dnia przypada termin realizacji etapu obejmującego 43 urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości. To nie oznacza, że jednego dnia wszystkie bramownice nagle zaczną działać. Oznacza jednak coś ważniejszego: system automatycznej kontroli w Polsce wchodzi w kolejny, dużo gęstszy etap, informuje blogspalinowy.pl.

Dla kierowcy najważniejsza zmiana jest prosta: coraz trudniej będzie “przejechać szybko tylko kawałek”, bo odcinkowy pomiar prędkości patrzy na cały przejazd, a nie na jeden punkt przy drodze.

OPP nie karze za chwilowy błysk na liczniku, tylko za średnią prędkość na całym kontrolowanym odcinku. To dlatego ten system jest dla wielu kierowców bardziej odczuwalny niż klasyczny fotoradar.

15 czerwca 2026: nie panika, tylko ważny etap rozbudowy

Największy błąd, jaki można zrobić przy tej informacji, to napisać, że 15 czerwca wszystkie nowe OPP zaczną automatycznie wystawiać mandaty. Tego CANARD nie komunikuje w taki sposób. Oficjalna informacja mówi o terminie realizacji dla grupy urządzeń w ramach rozbudowy finansowanej z KPO.

Na stronie projektu „Rozbudowa CANARD w ramach KPO” podano, że zakres obejmuje łącznie 128 stacjonarnych urządzeń rejestrujących. W tej liczbie znajdują się odcinkowe pomiary prędkości, fotoradary punktowe oraz systemy rejestrujące przejazd na czerwonym świetle.

To jest realnie ważne dla kierowców, bo rozbudowa nie dotyczy pojedynczego punktu na mapie. Chodzi o szerokie zagęszczenie automatycznego nadzoru na drogach krajowych, ekspresowych i autostradach.

CANARD podał konkretne liczby. Oto najważniejsze

W oficjalnych danych CANARD pojawiają się liczby, które dobrze pokazują skalę zmian. Najmocniej działa oczywiście hasło 43 nowe OPP, ale to tylko część całego pakietu.

Rodzaj urządzeniaLiczba w projekcieTermin według CANARDStatus podany przez CANARD
Odcinkowy pomiar prędkości43do 15 czerwca 2026odebrano 32 urządzenia
Fotoradary punktowe70do 29 czerwca 2026odebrano 56 urządzeń
System Red Light na skrzyżowaniach10do 21 lipca 2026odebrano 3 urządzenia
Monitoring przejazdów kolejowych5do 21 lipca 2026odebrano 3 urządzenia

Łącznie daje to 128 nowych urządzeń. Oficjalnym celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ograniczenie liczby wypadków powodowanych m.in. przez niedostosowanie prędkości do warunków jazdy.

Najważniejszy wniosek dla kierowcy: nie chodzi już tylko o pojedyncze fotoradary przy drogach. Coraz większą rolę przejmują systemy, które kontrolują zachowanie na dłuższym fragmencie trasy.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?

Klasyczny fotoradar kontroluje prędkość w jednym miejscu. Odcinkowy pomiar prędkości działa inaczej. System rejestruje pojazd na początku i na końcu kontrolowanego odcinka, a następnie oblicza średnią prędkość przejazdu.

CANARD w komunikacie dotyczącym nowych OPP wyjaśnia, że urządzenia określają czas wjazdu i wyjazdu z kontrolowanego fragmentu drogi, a kamery przyporządkowują wykroczenie do konkretnego pojazdu. Rejestrowane są m.in. miejsce, data, czas pomiaru, długość odcinka oraz maksymalna dozwolona prędkość. Więcej o zasadzie działania można przeczytać w oficjalnym komunikacie CANARD o odcinkowych pomiarach na autostradach i drogach ekspresowych.

  • Wjazd na odcinek: kamera zapisuje czas i identyfikuje pojazd.
  • Przejazd odcinkiem: kierowca powinien utrzymywać prędkość zgodną z limitem na całej trasie.
  • Wyjazd z odcinka: system porównuje czas przejazdu z długością odcinka.
  • Wynik: jeżeli średnia prędkość jest za wysoka, dane trafiają do dalszej procedury.

Przy OPP nie wystarczy zwolnić przed kamerą. Liczy się to, jak kierowca przejechał cały odcinek.

Nowe OPP obejmą setki kilometrów tras

Według wcześniejszego komunikatu CANARD, 43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości mają objąć nadzorem blisko 400 km dróg ekspresowych i autostrad. Po zakończeniu tego etapu CANARD ma dysponować 114 urządzeniami OPP, które będą obejmować nadzorem ponad 670 km dróg.

To duża zmiana, bo OPP szczególnie mocno wpływa na jazdę na trasach szybkiego ruchu. Na autostradzie lub ekspresówce wielu kierowców nie przekracza prędkości gwałtownie, ale jedzie przez dłuższy czas szybciej niż pozwala limit. Właśnie takie zachowanie system odcinkowy wykrywa skuteczniej niż pojedynczy fotoradar.

Gdzie kierowcy już widzą nowe urządzenia?

W ostatnich tygodniach pojawiały się informacje o kolejnych działających lokalizacjach. Interia Motoryzacja wskazywała m.in. nowe odcinki na autostradzie A4, drodze S3 oraz kolejne fotoradary przy drogach krajowych. W tekście podano także, że w pierwszym kwartale 2026 roku urządzenia CANARD zarejestrowały ponad 344 tys. naruszeń, a rok wcześniej było ich 266,7 tys.

To pokazuje, że temat nie jest wyłącznie “papierowym projektem”. Urządzenia są stopniowo odbierane, uruchamiane i włączane do systemu, a liczba rejestrowanych naruszeń rośnie.

Dla kierowcy praktyczny efekt jest prosty: trasy, które jeszcze niedawno były kojarzone z luźniejszą jazdą, mogą dziś być objęte stałą kontrolą średniej prędkości.

Gdzie sprawdzić aktualną mapę fotoradarów i OPP?

Najbezpieczniejszym źródłem do sprawdzania lokalizacji urządzeń jest oficjalna mapa urządzeń CANARD. Są tam oznaczenia dla różnych typów kontroli, w tym:

  • pomiar punktowy, czyli klasyczne fotoradary,
  • pomiar odcinkowy, czyli OPP,
  • rejestracja przejazdu na czerwonym świetle,
  • punkty kontrolne.

Trzeba jednak pamiętać o ważnym zastrzeżeniu: CANARD informuje, że mapa ma charakter poglądowy i nie jest dokumentem urzędowym. Mimo to dla kierowcy pozostaje najlepszym oficjalnym miejscem do sprawdzenia, gdzie system automatycznej kontroli jest pokazany publicznie.

Co grozi za przekroczenie średniej prędkości?

Jeżeli OPP wykaże przekroczenie dopuszczalnej prędkości, sprawa trafia do procedury mandatowej. W praktyce kierowca nie dostaje kary za to, że w jednym momencie mocniej nacisnął gaz, tylko za to, że średnia prędkość przejazdu przez cały odcinek była zbyt wysoka.

Sytuacja na drodzeDlaczego OPP jest groźniejsze dla portfela?
Krótki zryw przed wyprzedzaniemSam chwilowy wzrost może nie wystarczyć do mandatu, ale podnosi średnią na całym odcinku.
Stała jazda 10–20 km/h powyżej limituTo typowy scenariusz, w którym OPP działa bardzo skutecznie.
Zwolnienie dopiero przed końcem odcinkaMoże być za późno, jeśli wcześniej średnia prędkość była zbyt wysoka.
Jazda za szybkim “tempomatem”System nie ocenia intencji kierowcy, tylko wynik przejazdu.

Właśnie dlatego przy OPP najlepszą strategią nie jest nerwowe hamowanie przy kamerach, ale spokojna jazda zgodna z limitem od początku do końca odcinka.

Dlaczego CANARD stawia na OPP?

CANARD podkreśla, że lokalizacje nowych urządzeń były typowane we współpracy z GDDKiA oraz Policją. Chodzi o miejsca, gdzie nadmierna prędkość realnie zwiększa ryzyko wypadków. Każda lokalizacja OPP ma być poprzedzona odpowiednim znakiem informacyjnym.

Odcinkowy pomiar prędkości zmienia zachowanie kierowców mocniej niż pojedynczy fotoradar, bo wymusza równą jazdę na całym fragmencie drogi. To szczególnie ważne na długich prostych odcinkach, trasach szybkiego ruchu, obwodnicach i w pobliżu węzłów.

Największa siła OPP polega na tym, że kierowca nie ma jednego “punktu ryzyka”. Cały oznakowany odcinek staje się miejscem kontroli.

Co kierowca powinien zrobić przed 15 czerwca?

Nie trzeba wpadać w panikę. Trzeba po prostu zmienić przyzwyczajenia, szczególnie na drogach szybkiego ruchu. Nowe urządzenia CANARD nie oznaczają, że każda trasa stanie się pułapką, ale oznaczają, że jazda “trochę szybciej przez cały czas” będzie coraz częściej kończyć się mandatem.

  1. Sprawdzaj oznakowanie. OPP powinien być oznaczony znakami początku i końca pomiaru.
  2. Nie zwalniaj tylko przy kamerze. Przy odcinkowym pomiarze liczy się średnia.
  3. Uważaj na tempomat. Na długim odcinku nawet niewielkie przekroczenie może mieć znaczenie.
  4. Regularnie sprawdzaj oficjalną mapę CANARD. Sieć urządzeń jest rozbudowywana etapami.
  5. Nie zakładaj, że “ta droga jeszcze nie jest kontrolowana”. W 2026 roku lista urządzeń szybko się zmienia.

FAQ: nowe OPP i fotoradary CANARD 2026

Czy 15 czerwca 2026 roku wszystkie nowe OPP zaczną działać?

Nie ma podstaw, by tak to interpretować. CANARD podaje 15 czerwca jako termin realizacji dla 43 urządzeń OPP w projekcie KPO. Urządzenia są odbierane i uruchamiane etapami.

Ile nowych odcinkowych pomiarów prędkości obejmuje projekt?

Projekt KPO obejmuje 43 urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości. Według informacji CANARD aktualnie odebrano 32 urządzenia.

Ile nowych fotoradarów przewidziano w tym samym projekcie?

CANARD wskazuje 70 urządzeń punktowego pomiaru prędkości, czyli klasycznych fotoradarów. Termin realizacji tej części podano na 29 czerwca 2026 roku.

Czy OPP robi zdjęcie tylko przy wjeździe?

System rejestruje pojazd na początku i końcu kontrolowanego odcinka, a następnie wylicza średnią prędkość przejazdu.

Gdzie sprawdzić lokalizacje urządzeń?

Najlepiej korzystać z oficjalnej mapy urządzeń CANARD, pamiętając, że ma ona charakter poglądowy.

Przed wyjazdem warto sprawdzić także nasz materiał o utrudnieniach drogowych 13–14 czerwca 2026 i trasach, które mogą spowolnić weekendową podróż.

Zobacz inne