GP Monako F1 2026: treningi 5 czerwca, godziny i transmisja w Polsce

GP Monako F1 2026: treningi 5 czerwca, godziny i transmisja w Polsce

Piątek w Monako otwiera kluczowy weekend Formuły 1: sprawdź godziny treningów, transmisję w Polsce oraz starty Romana Bilińskiego i Macieja Gładysza w seriach F2 i F3.

przez Piotr Lewandowski

Grand Prix Monako 2026 wchodzi w najważniejszą fazę już w piątek, 5 czerwca. Kibiców Formuły 1 czekają dwa treningi na ulicznym torze w Monte Carlo, a polscy fani motorsportu będą mieli dodatkowy powód do śledzenia weekendu: swoje sesje jadą także kierowcy w Formule 2 i Formule 3, informuje blogspalinowy.pl.

Najważniejsze dla widza w Polsce: pierwszy trening F1 rozpocznie się o 13:30, drugi o 17:00, a transmisje pokaże Eleven Sports.

Monako to weekend, w którym piątkowe treningi mają większe znaczenie niż na wielu innych torach. Kierowcy muszą szybko złapać rytm między barierami, bo błąd w kwalifikacjach może kosztować cały weekend.

GP Monako 2026: o której treningi F1 w piątek 5 czerwca?

Zgodnie z oficjalnym harmonogramem opublikowanym przez Formula1.com, w piątek 5 czerwca odbędą się dwie sesje treningowe Formuły 1. Godziny lokalne w Monako są takie same jak w Polsce, więc kibice nie muszą przeliczać stref czasowych.

SesjaDataGodzina w PolsceCo warto wiedzieć?
F1 – pierwszy treningPiątek, 5 czerwca 202613:30-14:30Pierwsze właściwe sprawdzenie ustawień na ulicznym torze
F1 – drugi treningPiątek, 5 czerwca 202617:00-18:00Najważniejsza piątkowa sesja pod tempo kwalifikacyjne i dłuższe przejazdy
F1 – trzeci treningSobota, 6 czerwca 202612:30-13:30Ostatnia korekta przed kwalifikacjami
Kwalifikacje F1Sobota, 6 czerwca 202616:00-17:00Kluczowa sesja całego weekendu w Monako
Wyścig F1Niedziela, 7 czerwca 202615:0078 okrążeń lub maksymalnie 120 minut rywalizacji

Pełny program weekendu potwierdza również oficjalna strona Monaco Grand Prix. W piątek tor będzie intensywnie używany nie tylko przez F1, ale też przez serie juniorskie.

Gdzie oglądać GP Monako F1 2026 w Polsce?

GP Monako F1 2026: treningi 5 czerwca, godziny i transmisja w Polsce
GP Monako F1 2026: treningi 5 czerwca, godziny i transmisja w Polsce

Transmisję Formuły 1 w Polsce pokazuje Eleven Sports. Nadawca posiada prawa do pokazywania F1 w Polsce w latach 2025-2028, co potwierdzono w komunikacie Grupy Polsat Plus. Formula1.com w oficjalnej liście nadawców również wskazuje przy Polsce Eleven Sports.

  • Piątek, 5 czerwca: treningi F1 na Eleven Sports.
  • Sobota, 6 czerwca: trzeci trening i kwalifikacje.
  • Niedziela, 7 czerwca: wyścig o GP Monako.
  • Online: dostęp przez platformy oferujące kanały Eleven Sports oraz przez F1 TV, zgodnie z dostępnością pakietów.

Według szczegółowego planu transmisji serwisu CyrkF1, piątkowa relacja z pierwszego treningu ma rozpocząć się o 13:25, a z drugiego o 16:55. To oznacza, że widzowie powinni włączyć kanał kilka minut przed startem właściwej sesji.

Jeśli chcesz obejrzeć tylko najważniejszą piątkową część dnia, wybierz drugi trening. To właśnie wtedy zespoły zwykle mają już więcej danych i mogą mocniej sprawdzać tempo przed sobotnimi kwalifikacjami.

Dlaczego treningi w Monako są tak ważne?

Na większości torów piątek bywa etapem spokojnego zbierania danych. W Monako jest inaczej. Tor w Monte Carlo jest wąski, nierówny i praktycznie nie wybacza błędów. Kierowca, który nie złapie rytmu od pierwszych okrążeń, może mieć problem w kwalifikacjach.

W praktyce piątkowe treningi odpowiedzą na kilka pytań:

  • kto najszybciej oswoi się z barierami i wolnymi zakrętami,
  • które zespoły dobrze trafiły z ustawieniami zawieszenia,
  • czy ktoś ma problem z przyczepnością na wolnych fragmentach,
  • jak wygląda tempo Ferrari, McLarena, Mercedesa i Red Bulla na krótkim przejeździe,
  • czy młodsi kierowcy poradzą sobie z presją ulicznego toru.

W Monako kwalifikacje często są ważniejsze niż sam start wyścigu. Wyprzedzanie jest trudne, dlatego pozycja na torze może przesądzić o wyniku już w sobotę.

Polacy w F2 i F3: Roman Biliński oraz Maciej Gładysz też jadą w Monako

Weekend w Monako jest ciekawy nie tylko przez Formułę 1. W piątek swoje kwalifikacje mają także kierowcy Formuły 2 i Formuły 3, a polscy kibice powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na dwa nazwiska.

KierowcaSeriaZespółPiątkowa sesja
Roman BilińskiFIA Formula 2DAMS Lucas OilKwalifikacje F2: 15:10-15:50
Maciej GładyszFIA Formula 3ART Grand PrixKwalifikacje F3: 11:05-11:45

Roman Biliński startuje w sezonie 2026 w FIA Formula 2. Oficjalna strona serii podaje go jako polskiego kierowcę z numerem 8. W Monako jego piątkowa kwalifikacja będzie szczególnie ważna, bo w F2 układ stawki po czasówce mocno wpływa na cały weekend.

Maciej Gładysz rywalizuje w FIA Formula 3 w barwach ART Grand Prix. To dla niego jeden z najbardziej wymagających weekendów sezonu, bo F3 wraca do ścigania na torze, na którym margines błędu jest minimalny.

Według programu FIA/F1, kwalifikacje F3 zaplanowano na piątek od 11:05, a kwalifikacje F2 od 15:10. Dla polskiego kibica to oznacza, że motorsportowy dzień zacznie się jeszcze przed pierwszym treningiem Formuły 1.

Plan dnia dla kibica: co oglądać 5 czerwca?

Jeśli nie masz czasu śledzić całego piątku od rana do wieczora, warto ustawić sobie trzy najważniejsze okna transmisyjne. To pozwoli zobaczyć zarówno Formułę 1, jak i występy Polaków w seriach juniorskich.

  1. 11:05-11:45 – kwalifikacje F3, czyli sesja z udziałem Macieja Gładysza.
  2. 13:30-14:30 – pierwszy trening F1, pierwsze porównanie tempa na torze w Monako.
  3. 15:10-15:50 – kwalifikacje F2, ważna sesja dla Romana Bilińskiego.
  4. 17:00-18:00 – drugi trening F1, najciekawszy piątkowy punkt dnia w królewskiej serii.

Najbardziej praktyczny wybór? Włączyć Eleven Sports przed 13:30 i wrócić na drugi trening przed 17:00. Jeśli interesują Cię polscy kierowcy, warto zacząć już od kwalifikacji F3.

GP Monako 2026: najważniejsze informacje w skrócie

  • Grand Prix: GP Monako 2026
  • Tor: Circuit de Monaco, Monte Carlo
  • Piątkowe treningi F1: 13:30 i 17:00
  • Kwalifikacje F1: sobota, 6 czerwca, godz. 16:00
  • Wyścig F1: niedziela, 7 czerwca, godz. 15:00
  • Transmisja w Polsce: Eleven Sports
  • Polacy w seriach juniorskich: Roman Biliński w F2, Maciej Gładysz w F3

FAQ: GP Monako F1 2026

O której jest pierwszy trening F1 w Monako 5 czerwca?

Pierwszy trening F1 przed GP Monako 2026 rozpocznie się w piątek 5 czerwca o godzinie 13:30 czasu polskiego.

O której jest drugi trening F1 w Monako?

Drugi trening F1 w Monako zaplanowano na piątek 5 czerwca o godzinie 17:00 czasu polskiego.

Gdzie oglądać GP Monako 2026 w Polsce?

Transmisję z GP Monako 2026 w Polsce pokaże Eleven Sports. Relacje można śledzić w telewizji oraz online u operatorów oferujących kanały Eleven Sports.

Kiedy są kwalifikacje F1 w Monako?

Kwalifikacje F1 do GP Monako 2026 odbędą się w sobotę 6 czerwca o godzinie 16:00 czasu polskiego.

Kiedy startuje wyścig F1 o GP Monako 2026?

Wyścig o GP Monako 2026 wystartuje w niedzielę 7 czerwca o godzinie 15:00 czasu polskiego.

Czy w Monako startują Polacy?

W głównej stawce F1 nie ma polskiego kierowcy, ale w seriach juniorskich występują Roman Biliński w Formule 2 oraz Maciej Gładysz w Formule 3.

Jeśli po emocjach z Formułą 1 szukasz motorsportu bliżej Polski, sprawdź też, co przygotuje Mikołajki Rally 2026 na Mazurach dla kibiców rajdów.

Zobacz inne