Jednym z parametrów, na jakie zwracamy uwagę przy zakupie pojazdu, są jego osiągi. Decyduje o nich moc samochodu, liczona w koniach mechanicznych (KM). Słabsza przekłada się zaś zwykle na mniejsze spalanie paliwa. Osiągi silnika można poprawić za pomocą tuningu mechanicznego lub elektronicznego.

Silnik samochodowy

Sercem każdego samochodu, bez względu na jego markę, model czy typ, będzie silnik. Click To Tweet Może to być silnik benzynowy lub silnik diesla, wymagający zasilania paliwem w postaci oleju napędowego. Dzięki pracy silnika, samochód może się poruszać po drodze, ponieważ napędza on wszystkie jego układy, a co za tym idzie – również same koła.

Ważnym elementem silnika jest tłok lub tłoki, które poruszają się w cylindrach ruchem posuwistym – w górę i w dół, realizując proces tłoczenia. Energia powstająca w tym procesie nie jest marnowana, ale wykorzystuje się ją do napędzenia pojazdu. Tłok w cylindrze najpierw zasysa powietrze lub mieszankę przez otwarty zawór ssący, zsuwając się na dół cylindra. Wówczas zawór się zatyka, a tłok podnosi się do góry. Sprężone powietrze przez wtryskiwacz od góry miesza się z paliwem lub następuje iskra, która powoduje wybuch. Tłok spada w dół i proces się powtarza. Energia wybuchu jest zamieniana na pracę, a tłoki połączone są z korbowodem. Powoduje on zakręcenie wału korbowego, który wprawia w ruch zespół napędowy, poruszający kołami samochodu.

Moc silnika

Pod pojęciem mocy silnika należy rozumieć iloczyn wartości momentu obrotowego przez obroty, przy których wartość ta występuje. Innymi słowy jest to pochodna wartości momentu obrotowego i prędkości obrotowej. Moc silnika określa fizycznie, ile pracy wykonane zostanie przez silnik w jednostce czasy.

Zwiększenie mocy silnika

Osiągi silnika można poprawić niemal w każdym samochodzie, z wykorzystaniem dwóch rodzajów tuningu:

 • mechanicznego – ingerujący fizycznie w silnik, pomagający poprawić jego osiągi nawet o 30 proc. ,
 • elektronicznego – mniej kosztowna metoda, nazywana „chiptuningiem”, która w prosty sposób umożliwia podniesienie mocy i momentu obrotowego w niemal wszystkich silnikach.
  – zwiększenie za pomocą tuningu mechanicznego
  – zwiększenie za pomocą tuningu elektronicznego

Tuning mechaniczny zalecany jest do stosowania w przypadku aut wyposażonych w silniki turbodoładowane. Click To Tweet Można poprawić osiągi o 20-30 proc. względem dotychczasowej mocy i momentu obrotowego. Tuning tego rodzaju obejmuje zwykle zastosowanie sportowego wałku rozrządu, który zmienia charakterystykę pracy silnika, wielokrotnie przesuwając ją w wyższe partie obrotów. Niewykluczone, że zarekomendowane będzie przełożenie skrzyni biegów, albo wymiana układu wydechowego i wykonanie przy tym strojenia elektronicznego. Poprawę dolotu powietrza można uzyskać poprzez zamontowanie wydajniejszego układu intercoolera. Oprócz tego, tuning mechaniczny może zwiększyć wydajność układu doładowania, poprzez zmianę turbosprężarki. Zmiany mechaniczne w układzie korbowo-tłokowym i rozrządu także przyczyniają się do zwiększenia mocy silnika, podobnie jak wymiana wtrysków i pompy silnika, co wpływa na zwiększenie wydajności układu zasilania. Montuje się również dodatkowe wskaźniki i czujniki, które pozwalają na kontrolowanie w przyszłości pracy silnika.

moc silnika2 Jak zwiększyć moc silnika w swoim samochodzie?

Tuning elektroniczny polega na modyfikacji elektroniki pojazdu i można go przeprowadzić na dwa sposoby: modyfikując istniejący program w komputerze silnika bądź też wykorzystując moduł zewnętrzny (box).

Box instalowany jest pomiędzy jednostką sterującą a pompą wtryskową, ewentualnie pomiędzy zespół pompowtryskiwaczy lub zawór sterujący – w zależności od tego, jaki silnik tuningujemy, za pomocą fabrycznych wtyczek. W wyniku takich prac dochodzi do zmiany sygnałów sterujących i sygnałów z czujników poza obszarem komputera silnika, dzięki czemu zwiększa się jedynie wielkość dawki paliwa, a wszystko inne pozostaje bez zmian. Dochodzi do pozornego wzrostu ciśnienia doładowania, zwiększenia dynamiki gazów wylotowych na wyjściu z kolektora wydechowego oraz do wzrostu obrotów wirnika sprężarki i ciśnienia. Wszystko to prowadzi do zwiększenia momentu obrotowego i mocy silnika, poprzez wykorzystanie nadwyżki powietrza w komorze spalania.

Można także przeprowadzić chiptuning elektroniczny, wykorzystując do tego celu program, który wgrywany jest na miejsce oryginalnego w sterowniku samochodu. Można dzięki temu regulować takie parametry silnika jak:

 • dawka paliwa,
 • kąt wtrysku,
 • ciśnienie turbodoładowania,
 • limiter obrotów,
 • ciśnienie wtrysku paliwa.

W nowszych autach korzysta się ze sterowników pamięci typu flash, które odczytuje się bezpośrednio na samochodzie poprzez złącze diagnostyczne OBD. Zaletą tego rozwiązania jest indywidualność w dostosowaniu parametrów mocy silnika do potrzeb właściciela.

Tuning elektroniczny w seryjnych benzynowych silnikach wolnossących daje wzrost mocy maksymalnie o 3-5 proc., przez co operacja ta zważywszy na jej koszty (około 1000 zł), staje się kompletnie nieopłacalna. Koszt tuningu mechanicznego w przypadku silników diesla to około 1500 zł.

 

Jaki jest koszt zwiększenia mocy silnika?

Przy zwiększaniu mocy silnika za pomocą chiptuningu elektronicznego , z wykorzystaniem zewnętrznego modułu, koszt takiej modyfikacji może wynieść już od 600 zł wzwyż. Przy modyfikowaniu sterownika zainstalowanego fabrycznie w silniku samochodu koszt zwiększania mocy oscyluje wokół granicy 1000 zł i więcej.

Usterki które mogą się pojawić po zwiększeniu mocy silnika

Przy tuningu elektronicznym nie ma możliwości, aby właściciel miał bezpośredni wpływ na regulację ciśnienia doładowania, przez co ograniczony jest przyrost mocy. Może także dojść do zwiększenia ciśnienia w tłokach.  Jeśli tuning pojazdu prowadzący do zwiększenia jego osiągów dokonywany jest przez osoby ku temu niewykwalifikowane, może dojść do nagłego przyrostu mocy, wybuchu turbo sprężarki i powstania dziur w tłokach.

Zwiększenie mocy silnika a spalanie

Osoby, które obawiają się, że wraz z podniesieniem mocy silnika będzie on spalał więcej paliwa, są często w błędzie. Można osiągnąć większe osiągi samochodu, przy jednoczesnym obniżeniu poziomu spalania. Profesjonalny chiptuning daje bardzo dobre efekty i podnosi poziom bezpieczeństwa podróżowania.  W wyniku zmiany mocy silnika dochodzi do sytuacji, w której przy normalnej jeździe spadnie zużycie paliwa, ponieważ mniej będzie go potrzebne do uzyskania takiej samej mocy, jak przed tuningiem.

Podnoszenie mocy silnika i jego momentu obrotowego nie jest przeznaczone wyłącznie dla miłośników driftingu. Click To Tweet Także zwyczajni użytkownicy aut mogą zdecydować się na takie działanie, które wzmocni silnik, a jednocześnie uczyni pojazd bardziej dynamicznym i elastycznym.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co powinieneś wiedzieć o spalinach samochodowych?

Spaliny samochodowe W dużych miastach i aglomeracjach miejskich ogromnym problemem są zanieczyszczenia powietrza powodujące smog. Okresowo nawet i w Polsce...

Zamknij