W dzisiejszych czasach coraz więcej osób podróżuje samochodem, rezygnując przy tym z komunikacji miejskiej. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że właśnie w ten sposób przyczyniamy się do zwiększonego zanieczyszczenia powietrza i tym samym zwiększamy ryzyko zatrucia spalinami samochodowymi. Pomimo że współczesne samochody są coraz bardziej ekologiczne, w dalszym ciągu emitują niebezpieczne dla zdrowia i całego środowiska naturalnego związki chemiczne.

Czym są spaliny samochodowe i jaki mają wpływ na zdrowie człowieka?

Spaliny samochodowe, czyli tzw. gazy wydechowe powstają w procesie spalania paliwa i są nieodłącznym produktem wydzielanym przez wszystkie silniki spalinowe. Ruch samochodowy odpowiedzialny jest za wysokie stężenie spalin samochodowych przede wszystkim w dużych miastach i w pobliżu ruchliwych dróg. W skali globalnej samochody wydzielają aż 300 mln ton toksycznych spalin.

Gazy spalinowe mają negatywny wpływ nie tylko na zdrowie człowieka, ale na całe środowisko naturalne, ponieważ zdecydowanie większa część związków chemicznych wydobywających się z rury wydechowej jest toksyczna. Do najbardziej toksycznych związków zalicza się tlenek węgla, węglowodory, tlenki azotu, pyły, ozon i metale ciężkie. Z kolei do związków nietoksycznych należy m.in. tlen, dwutlenek węgla, para wodna i azot.

Jednym z najgroźniejszych związków jest tlenek węgla, znany potocznie jako czad, który dla człowieka jest śmiertelną trucizną. Gazy spalinowe zawierają dużo więcej tlenku węgla niż innych tlenków czy węglowodorów razem wziętych, dlatego są tak samo trujące, jak czad z pieca.

Węglowodory, które w spalinach samochodowych występują głównie w postaci gazowej są nie tylko toksyczne, ale i rakotwórcze. Click To TweetW środowisku naturalnym węglowodory po pewnym czasie ulegają utlenieniu do pary wodnej i dwutlenku węgla, ale procesy te przebiegają bardzo powoli.

Tlenki azotu powstające w procesie spalania paliwa należą do jednych z najbardziej toksycznych gazów i mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Dwutlenek azotu powoduje m.in. podrażnienie oczu, dróg oddechowych, kaszel, bóle głowy, a w dużych stężeniach może prowadzić do zatrucia, a nawet śmierci.

Do najgroźniejszych rodzajów pyłów zalicza się sadza, które ze względu na swoje mikroskopijne rozmiary w szybkim tempie przedostaje się do płuc. Co więcej, może powodować podrażnienia oczu i skóry. Sadza w dużych ilościach emitowana jest głównie przez silniki Diesla.

Katalizatory znajdujące się w samochodach utleniają szkodliwe gazy, powodującym tym samym emisję platyny, czyli bardzo szkodliwego metalu ciężkiego, który jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży, gdyż może prowadzić do uszkodzenia płodu.

zatrucie spalinami samochodowymi 2 Zatrucie spalinami samochodowymi

Objawy zatrucia spalinami samochodowymi

Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić zatrucie spalinami samochodowymi, bowiem objawy często mylone są z innymi symptomami typowymi dla wielu innych chorób. Do najbardziej charakterystycznych objawów świadczących, że osoba mogła zatruć się spalinami samochodowymi można zaliczyć:

  • bóle i zawroty głowy,
  • nudności,
  • wymioty,
  • senność i osłabienie organizmu,
  • zaburzenia świadomości,
  • duszności.

Długotrwałe oddziaływanie spalin samochodowych na człowieka może powodować również liczne schorzenia, takie jak:

  • choroby układu oddechowego,
  • trudności w oddychaniu,
  • alergie,
  • choroby oczu,
  • podatność na różne infekcje bakteryjne i wirusowe.

Jak się nie zatruć spalinami samochodowymi?

Zatruciu spalinami samochodowymi najczęściej ulegają osoby, które przez długi czas znajdują się z zamkniętych samochodach z uruchomionym silnikiem bez dopływu świeżego powietrza, dlatego bardzo ważne jest, by przy pracujących silnikach zawsze pamiętać  o pozostawieniu dopływu świeżego powietrza. Przedostawanie się spalin samochodowych do wnętrza to najczęściej sprawa nieszczelności, za co może odpowiadać nieszczelny układ wydechowy, usterka uszczelki pod głowicą silnika, uszkodzony zawór EGR. Dlatego, gdy tylko poczujemy we wnętrzu samochodu nieprzyjemny zapach spalin samochodowych, natychmiast należy udać się do serwisu samochodowego, który zlokalizuje przyczynę i naprawi usterkę.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Spaliny wyczuwalne w kabinie samochodowej. Co to oznacza?

22Intensywny zapach spalin samochodowych wyczuwalny we wnętrzu pojazdu wcale nie musi oznaczać poważnej awarii. Najczęściej przyczyną przenikania spalin do kabiny...

Zamknij