Silnik samochodowy

Równa, miarowa praca silnika samochodowego i charakterystyczny pomruk pod maską niezakłócony żadnym innym dźwiękiem, to najlepszy sygnał tego, że samochód pracuje prawidłowo. Można spokojnie wyruszyć nim w trasę. Silnik samochodowy jest złożoną machiną, z wieloma częściami i podzespołami, które współpracują ze sobą, napędzając koła pojazdu. W silniku odbywa się spalanie podawanego z baku poprzez przewody paliwowe paliwa – benzyny, gazu czy ropy. Wszystkie części silnika muszą pracować prawidłowo, aby całość działała w ten sam sposób. Czasem jednak zdarza się inaczej. Jak temu zapobiegać i co zrobić, gdy praca silnika jest zakłócona?

W jaki sposób należy dbać o silnik w samochodzie?

– odpowiednie serwisowanie
– dostarczanie odpowiedniego oleju
– wymiana uszkodzonych części
– sprawdzanie uszczelek

Usterka choć jednego elementu wchodzącego w skład silnika, może wywołać jego poważną awarię. Warto więc wiedzieć, jak kompleksowo dbać o tę kluczową część auta. Należy wykonywać szereg czynności, takich jak:

  • Odpowiednie serwisowanie – przy nowych autach najlepiej co pewien czas udać się do Autoryzowanego Serwisu Obsługi (ASO) i sprawdzić działanie silnika. Później można także takiej kontroli dokonywać w renomowanych warsztatach, które posiadają odpowiednie wyposażenie techniczne do właściwego testowania silników samochodowych. Serwisowanie z częstotliwością zalecaną przez producenta z dużym prawdopodobieństwem pozwoli ustrzec się poważnej awarii silnika.
  • Wymiana i dostarczanie dobrej jakości oleju – olej napędowy to jeden z płynów eksploatacyjnych w samochodzie, który trzeba co pewien czas uzupełniać, a najlepiej wymieniać. W książeczce serwisowej lub w instrukcji obsługi auta producent powinien wskazać, co ile trzeba wymienić olej. Może to być nawet 30 tys. km, ale jeśli jeździmy intensywnie, często, na małych dystansach, wymiany warto dokonać znacznie wcześniej, nawet po przejechaniu 10 tys. km. W przeciwnym wypadku olej będzie zużyty albo zanieczyszczony, co wpłynie ujemnie na smarowanie i może spowodować przeskok łańcucha rozrządu. Olej powinien być dobrej jakości, dopasowany pod względem parametrów do wymogów wskazanych przez producenta.
  • Wymiana uszkodzonych części – chłodnica, metalowe i gumowe przewody, łączniki, pasek rozrządu i inne elementy silnika zużywają się wraz z wydłużonym okresem eksploatacji pojazdu. Trzeba więc pamiętać o ich wymianie, zwłaszcza jeśli elementy te są uszkodzone.
  • Sprawdzanie uszczelek – uszczelnienia w samochodzie, zwłaszcza przedni i tylny simmering wału korbowego, powinny spełniać w idealny sposób swoje zadania, a jeśli tak nie jest, grozi to poważnymi wyciekami oleju. Trzeba więc okresowo sprawdzać takie uszczelki, a jeśli budzą nasz niepokój – wymienić je.

 

Skutki niewłaściwego dbania o silnik samochodu

Silnik jest sercem całego układu samochodowego, dlatego jego awaria narazi nas na bardzo wysokie koszty. Click To Tweet

Jeśli niewłaściwie dbamy o silnik, nie zmieniamy w odpowiednim czasie oleju, ani uszczelek na wale korbowym, nie zgłaszamy się na konieczne przeglądy serwisowe, musimy liczyć się i z ewentualnością kompletnej awarii silnika i jego nieodwracalnym uszkodzeniem. Wówczas nie zostanie nam nic innego, jak przeprowadzić kosztowny remont.

Konieczność wymiany silnika to koszty liczone w tysiącach złotych, w zależności od typu zastosowanej jednostki napędowej. Czasem lepiej więc będzie wymienić po prostu auto na takie, w którym silnik jest w dobrym stanie.

Jeśli w silniku zepsuje się czujnik pomiarowy temperatury cieczy, który odpowiada za chłodzenie silnika, albo też czujnik silnika lub przepływomierz powietrza, dochodzi do znacznie większego spalania paliwa. Naprawa takich elementów powinna ustrzec kierowcę przed ponoszeniem wyższych kosztów eksploatacyjnych pojazdu. W przeciwnym wypadku trzeba będzie się pogodzić z wyższym spalaniem benzyny czy ropy.

Konsekwencją niedbania o silnik samochodowy może być wyższy pobór oleju. Prowadzi to do zużycia turbosprężarki, zatkania się smoka olejowego, a nawet uszkodzenia elementów składowych silnika.

Efektem niesprawdzania uszczelek w silniku samochodu może być rozszczelnienie chłodnicy i wyciek płynu do układu chłodzenia. Dojść może nawet do rozerwania zbiorniczka wyrównawczego lub pęknięcia przewodów. Natomiast uszkodzona uszczelka pokrywy prowadzi do wycieku oleju, podobnie jak niesprawny uszczelniacz wału korbowego lub wałka rozrządu.

car 1562723 640 Co wpływa na pracę silnika w samochodzie?

Czy warto korzystać z usługi mycia silnika?

Na myjniach samochodowych można skorzystać z usługi mycia silnika samochodowego. Regularne dbanie o stan zewnętrzny jednostki napędowej jest istotne, ponieważ przy czystym silniku łatwiej wykryć i wyeliminować usterki, np. wycieki płynów eksploatacyjnych.

Mycie jednostki napędowej odbywa się przy wyłączonym, zimnym silniku. Jeśli spryskałoby się gorący silnik detergentem, mogłoby to prowadzić do awarii. Przed przystąpieniem do mycia silnika, myjnia wychładza go i zabezpiecza wszystkie elementy elektryczne, przy użyciu folii i taśmy. Następnie przy użyciu produktów z aktywnymi nanocząsteczkami można odtłuścić silnik i zmyć z niego wszelkie inne nieczystości. Mocno zalegający brud i olej zmywa się twardą szczotką. Po zakończeniu mycia jednostka spryskiwana jest delikatnym strumieniem wody, aby nie uszkodzić elektryki pojazdu. Silnik można włączyć dopiero, kiedy całkowicie wyschnie.

Mycie silnika wpływa na podniesienie walorów estetycznych pojazdu, ale pozwala na wydłużenie jego żywotności i szybkie wykrycie ewentualnych wycieków.

Podsumowanie artykułu

Silnik samochodu powinien znajdować się w centrum zainteresowania każdego właściciela, bez względu na typ posiadanego pojazdu. Właściwe zadbanie o niego wydłuży czas bezawaryjnej eksploatacji.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Najczęstsze usterki silnika benzynowego

Silnik benzynowy Samochód osobowy może być wyposażony w jednostkę napędową różnego rodzaju. Popularne są zwłaszcza silniki benzynowe, przez wielu postrzegane...

Zamknij