Na co dzień w większych miastach, a przede wszystkim w aglomeracjach miejskich, tysiące samochodów wydziela trujące spaliny. Trafiają one do atmosfery i wraz ze spalinami z kominów fabrycznych oraz domowych, tworzą smog. Zanieczyszczenia powietrza wpływają ujemnie na zdrowie człowieka. Warto więc wiedzieć, jakie sposoby można zastosować dla ograniczenia spalin samochodowych chociażby w swoim własnym aucie.
Spaliny samochodowe
Spaliny samochodowe to mieszanina substancji w stanie gazowym, ciekłym i stałym, jaka powstaje w wyniku spalania paliwa w silnikach benzynowych, diesel i gazowych. Dlatego nierozerwalnie są one wiązane z funkcjonowaniem silników spalinowych. W ich składzie są produkty spalania zupełnego, czyli dwutlenek węgla CO2, woda H2O i trójtlenek siarki SO3. Oprócz wymienionych, spaliny to także wiele elementów zaliczanych do produktów spalania niecałkowitego. Wśród nich można wyróżnić:
- węglowodory HC,
- tlenek węgla CO,
- pochodne węglowodorów, m.in. aldehydy RCHO,
- sadza C,
- tlenek siarki.
Na organizm człowieka negatywnie wpływa kilka substancji wchodzących w skład spalin samochodowych. Click To Tweet To głównie tlenek węgla, węglowodory HC, tlenek siarki i azotu, sadza, metale ciężkie, popiół, dym i związki ołowiu. Całkowicie nieszkodliwe zarówno dla człowieka, jak i atmosfery są azot, tlen i wodór.
Nie można całkowicie wykluczyć spalin, ale można ograniczyć ilość substancji toksycznych, wchodzących w ich skład. Można tego dokonać między innymi przy zastosowaniu nowoczesnych silników oraz katalizatorów.
Jak spaliny samochodowe wpływają na zdrowie człowieka?
Spaliny mają negatywne działanie na środowisko naturalne oraz organizm człowieka. Trzeba podkreślić, że powietrze zanieczyszczone spalinami jest jedną z podstawowych przyczyn groźnych i często trudno uleczalnych chorób określanych jako cywilizacyjne. Spaliny powodują powstawanie:
- problemów z oddychaniem – szacuje się, że obecność spalin w powietrzu dużych miast to główna przyczyna rozwoju astmy u dzieci i osób dorosłych,
- alergii i kataru siennego,
- zwiększenie prawdopodobieństwa urodzenia się dziecka z upośledzeniem, nieprawidłowo działającym układem immunologicznym, czy ze zbyt niską masą urodzeniową – jeśli matka w okresie prenatalnym była poddana przewlekłemu przebywaniu w środowisku wysoce zanieczyszczonym spalinami samochodowymi,
- negatywnych zmian zdrowotnych – w tym zaburzeń sercowo-naczyniowych, częstych bólów głowy, migren, zmian w morfologii krwi itp.,
- smogu – pogarszającego jakość powietrza,
- dziury ozonowej – im większa ilość spalin, znajduje się w powietrzu, tym zwiększa się skala ubytku w warstwie ozonowej, a właśnie ona chroni ludzi przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.
Sposoby na ograniczenie spalin samochodowych
Nowoczesne koncerny samochodowe pod naciskiem proekologicznych działaczy w wielu krajach na całym świecie, zaczęły brać odpowiedzialność za spaliny samochodowe rujnujące środowisko naturalne. Dlatego w nowych modelach aut są instalowane różne elementy, których celem jest ograniczenie wydalania spalin. Są to m.in.:
- Stosowanie silników spełniających odpowiednie normy – nowoczesne silniki wyposażone są w układy dolotowe o zmiennej geometrii, doładowane z chłodzeniem powietrza, a także elektroniczne systemy sterowania i katalityczne oczyszczanie spalin.
- Stosowanie bezpośredniego wtrysku paliwa – wtryskiwacze prowadzą paliwo do silnika pod wysokim ciśnieniem.
- Stosowanie tzw. AdBlue – to filtr, który ma w swoim składzie mocznik w proszku, rozcieńczany wodą, który rozkłada NOx na neutralne dla atmosfery azot i wodę,
- Układ EGR – to układ recyrkulacji spalin, który zmniejsza ich szkodliwość, poprzez wprowadzenie do układu zasilania silnika ich pewnej ilości. Podczas działania silnika paliwo jest podgrzewane i szybko odparowuje, zaś układ EGR prowadzi do obniżenia temperatury spalania ubogiej w tlen mieszanki paliwowo-powietrznej. Dochodzi także do utlenienia niespalonych węglowodorów HC.
- Filtr cząstek stałych – filtr DPF lub FAP, zwykle montowany jest w układach wylotowych silników z zapłonem samoczynnym i odpowiada za oczyszczanie spalin z cząsteczek sadzy.
- Zastosowanie reaktora katalitycznego z ceramicznego lub metalowego nośnika – zwiększa redukcję emisji CO nawet do 40 proc., przez co spaliny stają się mniej szkodliwe.
Na ograniczenie spalin ma także wpływ to, jakie paliwo kierowca wlewa do baku swojego auta. Najlepiej korzystać tylko ze sprawdzonych stacji benzynowych, dbających o właściwy skład swoich paliw.
Alternatywne środki transportu dzięki którym zmniejszy się liczba spalin samochodowych
Ilość i intensywność spalin samochodowych w dużych miastach ma szansę zmaleć, dzięki prowadzonym przez władze metropolii kampaniom, zachęcających do przesiadki na inne środki transportu. Zamiast samochodem można dojeżdżać do pracy, do szkoły, na zakupy lub do lekarza z wykorzystaniem:
- tramwaju,
- metra,
- autobusów (najlepiej z silnikiem elektrycznym lub hybrydowym),
- pociągu,
- kolejek podmiejskich,
- roweru,
- elektrycznych deskorolek i innych, podobnych sprzętów,
- rolek lub wrotek.
Podsumowanie artykułu
Zarówno producenci samochodów, jak i ich właściciele mogą przyczyniać się do redukcji emisji spalin do atmosfery. Tym samym lepiej zadbamy w skali globalnej o przyszłość ludzkości. Nasze dzieci będą w pełni mogły korzystać z Ziemi i cieszyć się czystym powietrzem.
Wasze najnowsze komentarze