22Intensywny zapach spalin samochodowych wyczuwalny we wnętrzu pojazdu wcale nie musi oznaczać poważnej awarii. Najczęściej przyczyną przenikania spalin do kabiny samochodowej są nieszczelności układu wydechowego, które mogą być spowodowane uszkodzonym zaworem zwrotnym czy poluzowaną obejmą obejmującą dwie części układu wydechowego. Gazy przenikające do wnętrza to w zdecydowanej większości gazy trujące, dlatego w takich sytuacjach warto zadbać o jak najszybszą diagnozę i rozwiązanie problemu.

Co oznacza kolor spalin samochodowych?

Spaliny samochodowe nazywane również gazami wydechowymi, to mieszanina gazów powstająca w wyniku spalania paliwa, w skład których wchodzą szkodliwe związki chemiczne, takie jak: tlenki węgla, azotu, siarki, ozon, aldehydy i węglowodory. Spaliny mają negatywny wpływ na środowisku naturalne, dlatego obecnie coraz więcej się mówi o metodach ograniczenia zanieczyszczeń spalinami samochodowymi. Każdy ekspert silnika wie o tym, że z rury wydechowej mogą wydobywać się zarówno spaliny bezbarwne, jak i te o różnych barwach i odcieniach:

  • spaliny koloru białego – mogą pojawiać się w bardzo niskich temperaturach lub po rozruchu zimnego silnika i wtedy najczęściej nie oznaczają nic złego, ale jeśli efekt ten utrzymuje się zbyt długo, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy nie została uszkodzona uszczelka silnika lub głowica. Intensywne białe spaliny mogą pojawiać się również chwilowo podczas wypalania filtra sadzy, w które wyposażone są silniki Diesla.
  • spaliny koloru czarnego – najczęściej spotykane są w silnikach wysokoprężnych i wtedy oznaczają, że układ zasilania silnika jest znacznie zużyty. W silnikach benzynowych spaliny w kolorze czarnym świadczą o zbyt dużej ilości paliwa lub zniszczonym filtrze powietrza.
  • spaliny koloru niebieskiego – spaliny w kolorze niebieskim mogą oznaczać zużytą uszczelkę pod głowicą, niesprawnie działająca turbosprężarkę lub olej przedostający się do komory spalania.

Co oznacza wyczuwalny zapach spalin samochodowych?

Wyczuwalny zapach spalin samochodowych podczas postoju lub w czasie jazdy może oznaczać nieszczelny układ wydechowy. I w zdecydowanej większości zapach wydobywający się do wnętrza to właśnie sprawa nieszczelności. Miejsca, które w takim wypadku w pierwszej kolejności należy sprawdzić to łącznik elastyczny znajdujący się tuż za katalizatorem, tłumik środkowy i uszczelkę ujścia kolektora. Jednak w tym ostatnim przypadku bardziej uciążliwy niż zapach spalin samochodowych będzie metaliczny odgłos wydobywający się z rury wydechowej.

spaliny w kabinie samochodowej 2 Spaliny wyczuwalne w kabinie samochodowej. Co to oznacza?

Uszkodzony zawór zwrotny

Przedostawanie się zapachu spalin do wnętrza samochodu może być również efektem ubocznym zatartego zaworu EGR. Click To Tweet Zawór EGR, czyli Exhauast Gas Recirculation to układ recyrkulacji spalin. Najważniejszym celem EGR jest obniżenie ilości tlenu, który dostarczany jest do komory gazowej i tym samym obniżenie emisji tlenków azotu i spowolnienie procesu spalania. Drażniący zapach spalin przedostający się do kabiny samochodu wyczujemy szybciej, zwłaszcza w autach starszych, które nie spełniają norm emisji spalin Euro 3. Awarie zaworu EGR często zauważalne są późno i wtedy konieczna jest jego wymiana. Jednak w niektórych wypadkach wystarczające okazać się może samo wyczyszczenie zaworu z sadzy. Dobrą praktyką jest profilaktyczne czyszczenie zaworu EGR co 60-100 tys. przejechanych kilometrów.

Jeśli zapach spalin w naszym samochodzie pojawia się regularnie, tuż po odpaleniu samochodu i uruchomieniu ogrzewania bardzo prawdopodobne jest, że winę za taki stan rzeczy ponosi uszczelka znajdująca się pod głowicą, a spaliny dostały się do nagrzewnicy przez układ chłodzenia. Jest to niestety poważna awaria, która wymaga natychmiastowej naprawy.

Nie ignoruj problemu!

Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna przedostawania się nieprzyjemnej woni spalin samochodowych do wnętrza pojazdu, pamiętaj że długo utrzymujący się zapach spalin może powodować nie tylko złe samopoczucie, ale i poważne zatrucie podróżujących, dlatego nigdy nie można ignorować tego problemu.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Spaliny samochodowe – ich zawartość i wpływ na człowieka

Pomimo że współczesne samochody są coraz bardziej ekologiczne, to w dalszym ciągu zatrucie powietrza spalinami samochodowymi to bardzo poważny problem....

Zamknij