Duże natężenie ruchu samochodowego, szczególnie w dużych miastach, gdzie po ulicach jeździ coraz więcej samochodów, ma ogromny wpływ na jakość powietrza. Pyły generowane przez samochody to przede wszystkim trujący tlenek węgla (CO), tlenek siarki, cząsteczki sadzy, popiołów, metale ciężkie oraz węglowodory. Od momentu wprowadzenia bardziej rygorystycznych norm dotyczących emisji spalin, producenci i wytwórcy pojazdów robią co mogą, by wprowadzić coraz to nowsze rozwiązania mające na celu ograniczenie emisji spalin samochodowych. Jednym z takich sposobów jest produkcja na szeroką skalę samochodów hybrydowych.

Jak działa napęd hybrydowy w samochodzie?

Pomimo że samochody hybrydowe są droższe od porównywalnych aut z silnikami benzynowymi, hybrydy wprowadziły na rynek najnowocześniejsze rozwiązania w dziedzinie napędów, co przekłada się na oszczędności w zakresie eksploatacji. System hybrydowy łączy w sobie dwa różne źródła energii, które nawzajem się wspomagają. Jest to połączenie silnika spalinowego i elektrycznego, które mogą pracować jednocześnie lub na przemian w zależności od potrzeb. Cała efektywność pracy samochodu hybrydowego opiera się na najbardziej optymalnym ustawieniu współpracy pomiędzy jednym, a drugim napędem. Nad całością czuwa komputer sterujący, który ma zapewnić optymalne wykorzystanie energii. Do ruszania samochody hybrydowe wykorzystują silniki elektryczne. Ich wysoki moment obrotowy zapewnia szybki start pojazdu. W czasie jazdy do silnika elektrycznego dołącza się również spalinowy. Podczas jazdy z względnie stałą prędkością (np. po autostradzie) silnik spalinowy przewodzi, a elektryczny tylko wspomaga jego pracę i ładuje akumulator. W założeniu dwa źródła napędu, które się nawzajem uzupełniają, mają oferować lepszą dynamikę i większą oszczędność w porównaniu z silnikami benzynowymi.

Czy samochody hybrydowe są ekologiczne?

Z racji tego, że w samochodach hybrydowych jest mniejsze używanie silnika spalinowego, siłą rzeczy mniej jest także zanieczyszczeń, które wytwarza. Podczas postoju silnik spalinowy nie działa w ogóle, przy wolnej jeździe włącza się silnik elektryczny, a dopiero w momencie, gdy kierowca przyspiesza – uruchamiają się oba silniki. Cały ten proces obniża poziom emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Ponadto auta hybrydowe są bardziej oszczędne. Samochody hybrydowe zużywają mniej paliwa i to głównie dlatego silnik elektryczny może stanowić alternatywę dla stosowanych powszechnie innych jednostek spalinowych. Silnik hybrydowy stanowi dużą konkurencję dla Diesla. Pomimo że silniki Diesla od lat słynęły z niskiego zużycia paliwa, to coraz bardziej wyśrubowane normy emisji spalin sprawiły, że 9 na 10 samochodów z silnikiem Diesla przekracza europejskie normy emisji spalin. W efekcie korzystniejszy okazuje się napęd hybrydowy.

spaliny samochod hybrydowy Spaliny samochodowe a samochody hybrydowe

Czy warto kupować samochody hybrydowe?

Samochody hybrydowe to krok do tego, aby wprowadzić na rynek wyłącznie samochody napędzane energią elektryczną. Click To Tweet Nie ulega wątpliwości, że zamiana aut spalinowych na hybrydy znacznie poprawiłaby jakość powietrza w kraju. Jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że samochody z silnikiem hybrydowym nie zasługują na miano w pełni ekologicznego auta, a to dlatego, że prawdziwie ekologiczny samochód to taki, który nie produkuje żadnych szkodliwych substancji. Co nie zmienia faktu, że dla niektórych wystarczającą zachętą do kupna samochodu hybrydowego będzie niskie zużycie paliwa.

Samochody elektryczne – alternatywa dla hybryd?

Jeszcze bardziej ekologiczne dla środowiska wydają się być samochody w pełni elektryczne, które u nas jeszcze kuleją. Na tę chwilę w Polsce dostępnych jest niewiele modeli samochodów elektrycznych, jednak zakłada się, że do 2020 roku sytuacja ma ulec zmianie. Ceny pojazdów w pełni elektrycznych są wysokie. W Polsce zaczynają się od 50 tys. zł.

 

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Sposoby na zmniejszenie spalin samochodowych w mieście

Dynamiczny rozwój branży motoryzacyjnej niewątpliwie przyczynia się do rozwoju gospodarki. Niestety również znacząco oddziałuje na środowisko naturalne. Ilość spalin pochodzących...

Zamknij