Ilość samochodów jeżdżących po polskich drogach stale rośnie. Wraz ze zwiększeniem ilości pojazdów, wzrasta także stopień zanieczyszczenia. Proces spalania paliwa, bez względu na to czy jest to benzyna czy olej napędowy, wiąże się z emisją do środowiska szkodliwych substancji, które negatywnie wpływają na jakość powietrza. Proces rosnącego smogu widoczny jest szczególnie w miastach. Sprawdźmy, jak wpływają spaliny samochodowe na środowisko i jak wysoko się unoszą.

Jakie zanieczyszczenia generuje spalanie paliw?

Spalanie paliw to proces, który umożliwia pracę silników samochodowych. Bez niego, nie byłoby możliwe poruszanie się pojazdem. Niestety, wynikają z niego poważne efekty uboczne. Spalanie paliw wiąże się bowiem z emisją zanieczyszczeń, które szkodzą jakości powietrza. Wśród nich należy wymienić dwie główne grupy. Pierwszą z nich są pyły. Mają one tzw. charakter stały i lotny. Stają się one nośnikiem szkodliwych substancji, jak np. metale ciężkie. Jednak to, co w przypadku pyłów stanowi najbardziej niekorzystną wadę, to fakt, że wraz z powietrzem trafiają do naszych dróg oddechowych i mogą stać się przyczyną wielu poważnych schorzeń. Drugą główną grupę zanieczyszczeń stanowią substancje gazowe wśród, których w największym stężeniu występuje dwutlenek węgla, gaz bezbarwny i bezwonny, który staje się przyczyną powstawania tzw. efektu cieplarnianego. Obok tych zanieczyszczeń, unoszące się spaliny samochodowe zawierają także ozon, tlenki azotu, węglowodory, dwutlenek siarki, metale ciężkie oraz bardzo groźną rtęć i tworzące przez nią związki.

Jakość powietrza a piętro

Wiele osób zastanawia się czy wysokość piętra ma wpływ na jakość powietrza i ilość znajdujących się w nim szkodliwych dla zdrowia substancji. Tak, to, na którym piętrze mieszkamy ma duży wpływ na powietrze, jakie wdychamy. Nie znaczy to jednak, że mieszkając wyżej, będziemy mogli cieszyć się całkowicie zdrowym i czystym powietrzem. Spaliny samochodowe unoszą się bowiem na wysokość nawet czterdziestu metrów. Jest jednak zależność ich ilości w stosunku do wysokości. Badania specjalistów jednoznacznie wskazują, że na wysokości dziecięciu metrów, co odpowiada trzeciemu piętru w bloku, znajduje się o 15-20% mniej zanieczyszczeń niż przy gruncie, a na wysokości dziesiątego piętra, czyli ok. trzydziestu metrów powietrze jest czystsze nawet o 25-40%. Wybierając zatem mieszkania na wyższym poziomie, zyskujemy lepszą jakość powietrza, które będzie mniej szkodliwe dla naszego organizmu.

spaliny samochodowe 1 Jak wysoko unoszą się spaliny samochodowe?

Ograniczenie emisji spalin – ze strony kierowcy

Na szczęście nowoczesne samochody wyposażone są w coraz lepsze filtry, które w dużym stopniu zatrzymują ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. Wciąż jednak spaliny przenikają do powietrza. Sposób jazdy kierowcy ma duży wpływ na stopień intensywności generowanych zanieczyszczeń. Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej kierowców obowiązuje tzw. ecodriving, czyli jazda ekologiczna, która jest już nawet jednym z obowiązkowych zadań na egzaminie na prawo jazdy. Przestrzeganie jej zaleceń ma ogromny wpływ na zmniejszenie ilości generowanych spalin. To przede wszystkim hamowanie silnikiem oraz szybsze włączanie wyższego biegu. Chodzi o to, by nie dopuścić do przekraczania wysokiej ilości obrotów silnika. W przypadku diesla bieg należy zmieniać przed osiągnięciem pułapu 2000 obr./min., zaś w silnikach benzynowych 2500 obr./min. Mniejsze spalanie ma miejsce także wtedy, kiedy samochód jest mniej obciążony. Nie ma zatem sensu wozić zbędnych ciężkich przedmiotów, czy też podróżować z bagażnikiem na dachu, kiedy nie będzie on rzeczywiście potrzebny i używany.

Zmniejszenie ilości wdychanych zanieczyszczeń

Istnieją także sposoby, które pozwolą ograniczyć ilość wdychanych spalin. Podczas jazdy samochodem, zdecydowanie bardziej korzystne jest zastosowanie klimatyzacji, która jest wyposażona w specjalny filtr, niż otwieranie okien i wdychanie powietrza bezpośrednio zanieczyszczonego przez spaliny pojazdów uczestniczących w ruchu drogowym. W przypadku uprawiania sportu, ważne jest miejsce, w którym oddajemy się tej czynności. Unoszące się spaliny samochodowe w największym stężeniu kumulują się w odległości do pięćdziesięciu metrów od środka drogi. Kiedy biegamy czy jeździmy rowerem, wybierajmy miejsca oddalone od ruchliwych dróg. Najlepszym wyborem będą parki albo leśne ścieżki. Drzewa bowiem w bardzo dużym stopniu absorbują spaliny, a w ich pobliżu powietrze jest o wiele bardziej czyste. Istotne jest także jak najczęstsze spędzanie wolnego czasu w pobliżu natury, a najlepiej za miastem. W dużym stopniu filtruje to nasz organizm.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Silnik Diesel w samochodach ciężarowych

Silnik typu Diesel został skonstruowany przez Rudolfa Diesla pod koniec XIX wieku. Wynalazca tej technologii prawdopodobnie nie przypuszczał, że zdominuje...

Zamknij