Silnik samochodowy

Przy myciu samochodu zdecydowana większość kierowców skupia się głównie na jego zewnętrznym wyglądzie. Karoseria, progi, szyby i opony wraz z felgami muszą lśnić. Gruntowne sprzątanie samochodu obejmuje także odkurzanie wnętrza i jego czyszczenie, ale nie powinniśmy zapominać o tym, że i silnik naszego pojazdu wymaga uwagi i okresowego mycia. Chociaż silnika nikt nie widzi, to naprawdę warto zadbać o jego czystość, nie tylko z uwagi na względy estetyczne, ale i sprawność działania.

Czy trzeba myć silnik samochodowy?

Z pozoru wydaje się, że mycie silnika samochodu jest czynnością niepotrzebną, a jeśli już, to tylko ze względu na wizualny charakter całej operacji. Nie jest to jednak tylko kwestia estetyki – czysty silnik daje gwarancję poprawnej pracy. Łatwiej nam będzie zlokalizować ewentualne wycieki oleju i inne.

Przy wymianie oleju, czy innych płynów eksploatacyjnych w aucie oraz sprawdzaniu ich poziomu, czysty silnik ustrzeże nas przed pobrudzeniem sobie rąk i odzieży.

Przed wizytą w warsztacie mechanicznym z zamiarem dokonania poważnej naprawy podzespołów silnika, warto go wyczyścić, aby podczas demontażu części, brud nie dostał się do środka układu.

Rzeczy potrzebne do mycia silnika

W przypadku samodzielnego przystępowania do mycia silnika powinniśmy w pierwszej kolejności zgromadzić wszystkie niezbędne do tej czynności akcesoria. Przede wszystkim będzie to płyn do mycia silnika, który nie powinien działać agresywnie. Całkowicie wykluczone będzie używanie środków myjących na bazie silnych rozpuszczalników, ponieważ środki te przyspieszają korozję. Mogą uszkodzić elementy plastikowe i gumowe oraz doprowadzić do utleniania się powierzchni części aluminiowych silnika.

W serwisach motoryzacyjnych i ASO do miejscowego czyszczenia silników stosuje się zmywacze uniwersalne w sprayu. Wystarczy takim preparatem spryskać zabrudzoną część, odczekać chwilę i przedmuchać ją sprężonym powietrzem, aby usunąć skutecznie zabrudzenia takie jak smar i olej. Dobrej jakości zmywacz uniwersalny jest preparatem, który nie niszczy elementów gumowych.

Jak należy myć silnik?

Kompleksowe mycie silnika powinniśmy rozpocząć od zabezpieczenia świec, cewek zapłonowych, przewodów wysokiego napięcia i rozdzielaczy. Nie powinny one zawilgotnieć, ponieważ silnik nie odpali po zakończonym myciu. Mowa tu o silnikach benzynowych. Znacznie łatwiej jest umyć silniki diesla o zapłonie samoczynnym, które nawet w zawilgoconym środowisku bez trudu ponownie opalą.

Przed rozpoczęciem mycia silnika musimy kupić odpowiednie detergent, który usunie skutecznie tłuste plamy po przeróżnych płynach eksploatacyjnych, ale nie spowoduje korodowania i zniszczenia delikatnych elementów gumowych i plastikowych silnika. Najlepiej przystępować do mycia w garażu, w którym mamy dostęp do wody i odpływu.

Zanim puścimy wodę i zaczniemy czyścić silnik ręcznie, musimy odkręcić klemy od akumulatora i zabezpieczyć alternator oraz filtr powietrza, który także może nie działać poprawnie po zawilgoceniu.

Mycie silnika wykonujemy po jego ostudzeniu. Click To Tweet

Najpierw nanosimy na niego preparat czyszczący i pozostawiamy na kilka minut, aby brud zdążył się rozpuścić. Później dokładnie spłukujemy silnik myjką ciśnieniową, ale pod niskim ciśnieniem bądź wodą ze szlaucha. Ostatnim krokiem jest wysuszenie silnika, np. z użyciem kompresora, a wcześniej zabezpieczone elementy odsłaniamy ponownie.

Niewłaściwe mycie silnika – czym to grozi?

Jeśli nie wiemy, jak umyć silnik nie narażając go na uszkodzenie, lepiej powierzmy tę czynność profesjonalistom. W przeciwnym wypadku niewłaściwe mycie silnika grozi wieloma negatywnymi konsekwencjami. Bezpośrednio po takiej operacji silnik może nie odpalać albo nierówno pracować. Wilgotne złącza, które nie zostały prawidłowo osuszone, zaczną korodować i niszczyć się.

Dlatego konieczne jest gruntowne suszenie silnika, na przykład z wykorzystaniem sprężonego powietrza. Przed przystąpieniem do mycia „serca” pojazdu ważne jest zabezpieczenie urządzeń i przewodów elektrycznych, wszelkich czujników oraz chłodnicy. Woda puszczona na silnik pod wysokim ciśnieniem może spowodować ich bezpośrednie uszkodzenie.

motor 2165829 1280 Czym umyć silnik samochodowy?

Firmy zajmujące się myciem silnika

Istnieje wiele firm w całej Polsce, które zajmują się świadczeniem usług kompleksowego czyszczenia auta, również myciem silnika. Wśród nich można wymienić:

  • Firma HARP z Krakowa – usługa mycia silnika od góry kosztuje od 60 do 70 zł, w zależności od wielkości auta, oraz od 70 do 80 zł w przypadku mycia silnika od dołu.
  • Firma S-Plus posiadająca salony obsługi klienta w całej Polsce oferuje czyszczenie komory silnika w cenie ustalanej indywidualnie z klientem.
  • Myjnia Ręczna Star Wash we Wrocławiu – usługa mycia silnika od dołu w cenie od 35 zł.
  • Firma Kiełbiński Motoryzacja z Gliwic – mycie silnika środkiem czyszczącym, spłukanie silnika wodą pod ciśnieniem, zabezpieczenie i nabłyszczenie elementów gumowych w cenie 40 zł dla aut osobowych i 45 zł dla aut dostawczych.
  • Myjnia samochodowa – Jolanta Irauth w Puławach – mycie silnika w cenie 80 zł.

Czy myliście Państwo kiedykolwiek silnik swojego pojazdu? A może pod wpływem naszego artykułu chcielibyście sami wyczyścić komorę silnika? Zapraszamy wszystkich czytelników do dzielenia się opiniami na ten temat.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Benzyna czy diesel – który silnik lepszy i który wybrać?

Przy zakupie samochodu stajemy jednocześnie przed dylematem w postaci wyboru typu silnika. Czy lepszy będzie silnik benzynowy, czy może diesel?...

Zamknij